Monday, August 8, 2016

10 Zajímavých Faktů O Kojení


Minulý týden proběhl Mezinárodní týden kojení, jehož účelem je podporovat kojící matky a také informovat o důležitosti a základních faktech, co se kojení týče. Kromě toho, že je mateřské mléko pro miminko velmi výživné a pomáhá ke zdravému vývoji, je tato činnost také velmi výhodná pro matku - snižuje riziko výskytu rakoviny prsu nebo infarktu. Z kojení tak vlastně benefitují obě strany - jak miminko, tak maminka. A věděli jste, že kromě toho, že chrání před nemocemi a zajišťuje zdravý start do života, tak například ještě pomáhá kojící matce zhubnout a i ušetřit? Pokud ne, tak se teď pojďme společně podívat na několik zajímavých faktů:

1. Kojení je pro dítě přínosným i díky tomu, že snižuje výskyt těchto nemocí a zdravotních problémů: leukémie, cukrovka, vysoký krevní tlak, astma, ekzém nebo Hodgkinův lymfom. A pokud je to holka, tak se snižuje i riziko výskytu rakoviny prsu.


2. Téměř tři čtvrtiny matek mají větší mléčné zásoby v pravém prsu. A vůbec nezáleží na tom, zda jsou pravačky nebo levačky. 



3. Kdo potřebuje chodit do posilovny? Podle studií kojící matka spálí okolo 500-1000 kalorií denně během tvorby mléka a následného kojení. 



4. Miminka nikdy nevypijí všechno mléko z prsu, většinou jim postačí 60-70% z toho, co se v prsu nachází. 



5. Kojení dokáže zvýšit IQ. Podle vědců může být IQ dokonce o 8 bodů větší u kojených dětí než u dětí, co byly kojeny méně nebo vůbec.



6. Podle doktorů má každá bradavka okolo 15-20 malých otvorů, kterými může dítě nasát mateřské mléko.



7. Mateřské mléko šetří peníze, které by musela domácnost investovat do stravy pro miminko. A to i klidně několik tisíc korun ročně. Navíc se nedávno objevilo, že mnoho lidí s mateřským mlékem i obchoduje. Ceny se pohybují kolem 80-100 korun za litr.



8. U kojených miminek je prokázáno menší riziko syndromu náhlého úmrtí.



9. I když se to nemusí zdát, tak mateřské mléko není nikdy stejné. Zatímco v prvních týdnech mléko obsahuje hlavně bílkoviny a laktózu, tak později je složeno hlavně z tuku a dává dítěti potřebné kalorie k růstu a vývoji.



10. Mateřské mléko obsahuje látky, které u dětí podporují klidný spánek a dobrý pocit. A nejen u dětí, ale i u maminek. Kojení navíc sbližuje a vytváří lepší vztah mezi maminkou a miminkem. 


Zdroje: UNICEF, Red Cross, Health Foundations



0 comments:

Post a Comment